1. Jak dojechać

Jak prawidłowo stosować antybiotyki?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu miał przepisany antybiotyk – często bowiem zwykła infekcja o podłożu wirusowym przekształca się w bakteryjną. Wówczas nieuniknione jest stosowanie antybiotyku, aby jednak lek zadziałał konieczne jest jego prawidłowe stosowanie, a zasady zażywania różnych grup antybiotyków różnią się, warto więc czytać ulotki leków przed ich zastosowaniem.

BETA-LAKTAMY

Antybiotyki beta-laktamowe, czyli m.in. popularną amoksycylinę czy ampicylinę należy stosować zawsze jeszcze przez 3-4 dni po ustaniu objawów choroby. Leczenie powinno trwać około 7 dni, dlatego opakowanie amoksycyliny zawiera zwykle 14 tabletek, które należy zużyć do końca zażywając dawkę co 12 godzin. Dawki do 500 mg można stosować niezależnie od posiłku, natomiast wyższe dawki należy zażyć tuż przed posiłkiem, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Treść pokarmowa sprzyja optymalnemu wchłanianiu antybiotyku. Tabletki należy popić niewielką ilością wody, natomiast formy rozpuszczalne (Dis) można rozkruszać, ssać lub rozpuścić w połowie szklanki wody. Do grupy beta-laktamów zaliczamy też cefalosporyny, dużą popularnością w tej grupie cieszy się zwłaszcza cefuroksym. Tabletki należy zażywać 15-30 minut po posiłku, zawiesinę w jego trakcie. Tabletek nie wolno kruszyć ani dzielić.

MAKROLIDY

Azitromycyna to wyjątkowy antybiotyk należący do makrolidów. Jego wyjątkowość polega na długim czasie połowicznego rozpadu – czyli utrzymywania się w organizmie, dzięki czemu lek przyjmuje się tylko przez 3 dni (jedną tabletkę po 500 mg na dobę lub niższe dawki leku co 12 godzin). Antybiotyk można przyjmować niezależnie od posiłków, ale przy dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego należy tabletkę przyjmować na początku posiłku. Lek ten wchodzi w wiele interakcji, dlatego inne preparaty należy stosować godzinę przed lub dwie godziny po zastosowaniu antybiotyku.

TETRACYKLINY

Doksycyklina to antybiotyk z grupy tetracyklin – ta grupa wymaga szczególnych zasad stosowania. Substancja ma właściwość tworzenia chelatów z pewnymi pierwiastkami, czyli może się kumulować w organizmie w postaci związków z wapniem, magnezem, glinem. Podczas stosowania antybiotyku należy unikać posiłków mlecznych, nabiału, a także stosowania suplementacji magnezu. Lek można zażywać bezpośrednio po posiłku, najlepiej pół godziny przed snem. Bezpośrednio po przyjęciu tabletki należy jednak unikać pozycji leżącej ze względu na możliwość podrażnienia przełyku i jelit. Leki stosowane w zgadze, czyli zobojętniające kwas solny preparaty zawierające sole glinu, magnezu, wapnia należy stosować w odstępie 2-godzinnym od antybiotyku.

OCHRONA PRZEWODU POKARMOWEGO PODCZAS ANTYBIOTYKOTERAPII

Podczas antybiotykoterapii nie wolno zapominać o probiotyku, osłaniającym przewód pokarmowy. Ważne by nie przyjmować osłonki bezpośrednio przed lekarstwem – takie działanie mija się z celem, ponieważ antybiotyk zabije dobroczynne bakterie znajdujące się w probiotyku. Aby zoptymalizować działanie preparatu należy go przyjmować minimum 2 godziny po antybiotyku.

Żródło: http://porady-medyczne.com.pl/category/farm/

Siedziba spółki

Topfarm Sp. j.
ul. Pasieczna 2/6 lok. 51
91-362 Łódź
NIP: 9471982450
REGON: 101620397
KRS: 0000466547
Mail: kontakt@grupadn.pl

Oferty handlowe

Współpraca, marketing

Jakub Zwoliński: 502 598 500
j.zwolinski@grupadn.pl

Nasze apteki

Łagiewnicka 118B
tel. 42 657 99 99
mail: lagiewnicka@grupadn.pl
Pn-Pt: 8:00 - 20:00
Sob: 8:00 - 15:00

Grota-Roweckiego 4
Tel. 42 203 25 03
E-mail: grota-roweckiego@grupadn.pl
Pn-Pt: 8:00 - 20:00
Sob: 8:00 - 15:00


Leki refundowane