1. Jak dojechać

Zaparcia

Chyba nie ma osoby, której nie dotknąłby problem zaparć. Siedząca praca, brak ruchu, nieregularne odżywianie, szybkie jedzenie, nadmiar słodyczy, mała podaż płynów– wszystko to przyczynia się do rozregulowania pracy jelit i kłopotów z wypróżnianiem. Bardzo często zaparcia zdarzają się osobom starszym, leżącym chorym oraz kobietom wkraczającym w okres menopauzy.

Zaparcia a dieta

Problem ten, mimo iż uporczywy, jest łatwy do pokonania. Metodą na powtarzające się nawykowe zaparcia jest przede wszystkim zmiana diety. Kluczową rolę w regulowaniu pracy jelit odgrywa błonnik. Działa on na zasadzie wymiatacza: ponieważ nie ulega trawieniu przez nasz organizm, przechodzi przez jelita, powodując przesuwanie się zalegających mas kałowych. Warunkiem jest wypicie dostatecznej ilości płynów. Nie przestrzegając tej zasady możemy zafundować sobie efekt odwrotny – czyli właśnie zaparcie.

Farmakologiczne leczenie zaparć

Jeżeli jednak już doszło do zaparcia zmiana diety może okazać się niewystarczająca. W takim przypadku użyć trzeba silniejszych środków. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeczyszczających. Najpopularniejszym środkiem jest senes w różnych postaciach herbatki fix, tabletki (Xenna, Xenna extra). Podobne działanie ma kora kruszyny (Normosan, Alax, Normolax, Tabulettae Laxantes). Tutaj należy jednak zaznaczyć, że antrazawiązki zawarte w roślinie dają efekt drażniący jelito dopiero po 8-12 godzinach od zastosowania.

 Ziół tych nie należy stosować u kobiet w ciąży, ponieważ powodują przekrwienie macicy i w ten sposób mogą wywołać jej przedwczesne skurcze. Do bezpieczniejszego sposobu na zaparcia zaliczyć można syrop z laktulozą. Jest to wielocukier, który zatrzymuje wodę w jelicie uwadniając w ten sposób masę kałową. Oprócz działania przeczyszczającego preparat ma także korzystny wpływ na skład flory pokarmowej (rozkłada się do kwasu mlekowego i octowego zakwaszając jelita)  Syrop może być stosowany w ciąży od 4 miesiąca, a także u osób starszych i małych dzieci. Olej rycynowy to kolejny środek na zaparcia.

Ten lek z kolei wywiera drażniące działanie na jelita. Efekt przeczyszczający pojawia się już po 2-4 godzinach od zastosowania, ale olej przeciwwskazany jest u kobiet w ciąży i małych dzieci. Bisakodyl także nie powinien być stosowany przez ciężarne i dzieci poniżej 12 roku życia. Lek powoduje zwiększenie perystaltyki przewodu pokarmowego i zatrzymanie w nim wody. Kał staje się rozmiękczony i łatwiej przesuwa się przez jelita. Powoduje gruntowne przeczyszczenie dlatego też nie należy oczekiwać kolejnego wypróżnienia w ciągu kolejnych kilku dni po jego zastosowaniu. Bisakodyl dostępny jest w formie czopków (działających już po 30-60 minutach) oraz tabletek (efekt wypróżnienia następuje w ciągu 8 godzin). Lek może powodować bolesne skurcze jelit. Zaletą jest jednak nie przenikanie bisakodylu do mleka matki a zatem możliwość jego stosowania przez kobiety karmiące.

Żródło: http://porady-medyczne.com.pl/category/farm/

Siedziba spółki

Topfarm Sp. j.
ul. Pasieczna 2/6 lok. 51
91-362 Łódź
NIP: 9471982450
REGON: 101620397
KRS: 0000466547
Mail: kontakt@grupadn.pl

Oferty handlowe

Współpraca, marketing

Jakub Zwoliński: 502 598 500
j.zwolinski@grupadn.pl

Nasze apteki

Łagiewnicka 118B
tel. 42 657 99 99
mail: lagiewnicka@grupadn.pl
Pn-Pt: 8:00 - 20:00
Sob: 8:00 - 15:00

Grota-Roweckiego 4
Tel. 42 203 25 03
E-mail: grota-roweckiego@grupadn.pl
Pn-Pt: 8:00 - 20:00
Sob: 8:00 - 15:00


Leki refundowane